شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان به یک مجموعه دانش‌بنیان تبدیل شود

وی با بیان اینکه امروز تنها راه نجات کشور توجه به کار، تلاش و تولید و اشتغال است، گفت: در این کشور همواره دو تفکر با همدیگر در نزاع و دعوا بودند که گروه اول علاقمندان به واردات محصولات به ایران و به دست آوردن سود از این محل و گروه دوم تولیدکنندگانی بودند که در نقطه مقابل آنها قرار داشتند.

مدیرعامل شرکت کشت، صنعت و دامپروری مغان گفت: هدف‌گذاری و رویکرد اصلی ما این است که شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان به یک مجموعه دانش‌بنیان تبدیل شود تا جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

محمدی با بیان اینکه اساس اقتصاد و تجارت خارجی در ایران از یک نظام دولتی برخوردار است، گفت: ما تا زمانی که وارد عرصه اقتصاد رقابتی همپای سایر کشورها نشویم قطعا دچار مشکلات و نارسایی‌ها خواهیم شد.

بسیاری از زیرساخت‌های این شرکت دچار فرسودگی و غفلت و بی‌توجهی قرار گرفته بود

وی ادامه داد: برای کشت و صنعت مغان در زمان راه‌اندازی بیش از ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری شده بود که در سال‌های اخیر نه تنها به این مجموعه سرمایه‌گذاری افزوده نشده بلکه بسیاری از زیرساخت‌های این شرکت دچار فرسودگی و غفلت و بی‌توجهی قرار گرفته به طوری که زنجیره تولید در کشت و صنعت مغان با نقصی روبه‌رو است.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان گفت: ما برای ترمیم این شرایط شبانه‌روز تلاش می‌کنیم تا در بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانیم کشت و صنعت را از این شرایط و وضعیت خارج کنیم.

محمدی بیان کرد: کشت و صنعت مغان به رغم آنکه دارای اراضی زراعی و باغی است و توان تولید محصولات متنوع دامپروری را دارد اما گرفتار یک زنجیره معیوبی شده است که در برطرف کردن این مشکلات و نارسایی‌ها ما آمادگی داریم تا از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنیم چرا که بر این باوریم که کشت و صنعت به عنوان پیشانی نظام باید به یک دانشگاه جامع کاربردی کشاورزی تبدیل شود تا همه بتوانند از ثمرات توسعه آن بهره‌مند شوند.

کشت و صنعت مغان سالانه قادر است هزار میلیارد تومان سود برای استان اردبیل به ارمغان بیاورد

وی عنوان کرد: در طراحی کشت و صنعت مغان به گونه‌ای تدبیر شده بود که تولیدات متنوع این شرکت از زراعت، باغ و حوزه دام گرفته تا سایر محصولات از طریق فرودگاه به سایر مناطق صادر شود اما در سال‌های اخیر نه تنها این آرزو تحقق نیافته بلکه دچار یک سیکل معیوبی در این مجموعه شدیم.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان افزود: درحال حاضر با کمترین ظرفیت در تولید شیر و محصولات لبنی و حتی روند کشتار روبه‌رو هستیم به طوری که اگر این شرکت با تمام ظرفیت خود کار می‌کرد امروز قادر بود حقوق کلیه کارکنان استان اردبیل و آذربایجان شرقی را تامین کند.

محمدی یادآور شد: ما در کشت و صنعت مغان ۳ هزار هکتار باغ داریم که اگر اصلاح ارقام بخش باغ به موقع انجام می‌شد و ما در هر هکتار ۵۰ تن محصولات سردرختی تولید می‌کردیم توان تولید ۱۵۰ میلیون تن محصولات باغی را داشتیم که تنها درامد ما از این محل ۷۵۰ میلیارد تومان می‌شد که متاسفانه تحقق پیدا نکرده است.

وی ادامه داد: کشت و صنعت مغان سالانه قادر است هزار میلیارد تومان سود برای استان اردبیل به ارمغان بیاورد در حالی که غفلت‌های گذشته و پایین آمدن ضریب مکانیزاسیون و ادوات کشاورزی و غفلت از توسعه این شرکت به شکل دانش‌بنیان بزرگترین ضربه را به ما وارد کرده است.

تبدیل کشت و صنعت به یک کشت و صنعت جهانی

وی اظهار کرد: در چند سال گذشته کشت و صنعت مغان به مانند بیماری بوده که به سی‌سی‌یو رفته بود که ما آن را به بخش منتقل کردیم و امسال سعی داریم این بیمار را از بخش سی‌سی‌یو خارج کنیم و به نوعی کشت و صنعت را به حالت اولیه بازگردانیم.

محمدی هدف‌گذاری امسال را تبدیل کشت و صنعت را به یک کشت و صنعت جهانی توصیف کرد و گفت: با این جوانان هوشمند خلاق و نخبه که در شرکت‌های دانش بنیان حضور دارند تلاشمان بر این است تا در وهله اول سعی کنیم بین شرکت و مراکز علمی و دانشگاهی فاصله نیفتد و از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان به خوبی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه هیچ محدودیتی در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نداریم، افزود: بایداز توان شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه علمی، تحقیقاتی و پژوهشی کشت و صنعت استفاده کنیم تا ارقام تولید محصولات ما متنوع و ارزآوری آن بیشتر باشد.

دشت مغان مرکز کشاورزی ایران است

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان ظرفیت بی‌نظیر کشت و صنعت مغان را در تولید بذر و توسعه کشت چغندر قند با عیار بالا حتی در دشت اردبیل یادآور شد و گفت: بنده همچنان بر این باورم که دشت مغان مرکز کشاورزی ایران است همان طوری که پارس جنوبی را پایتخت نفت ایران تلقی می‌کنند.

محمدی اضافه کرد: آنهایی که به کشت و صنعت مغان به چشم طعمه نگاه می‌کنند  باید متوجه این موضوع باشند که این شرکت هرگز ذلیل و خوار نخواهد شد بلکه با حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان توسعه روزافزون پیدا خواهد کرد.

اروجعلی محمدی در ادامه اظهار کرد: ما در بسیاری از حوزه‌ها کار و راه را به خطا رفتیم به طوریکه به جای آن که با کارهای اساسی و ریشه‌ای دست جوانان را بگیریم به دنبال ناامید کردن آنها بوده‌ایم در حالی که باید نسل امروز و آینده با کارهای اساسی به انقلاب و دستاوردهای آن امیدوار باشند.

وی با بیان اینکه ما بهترین نیروها و سرمایه‌های انسانی را در همین انقلاب و به خاطر انحراف عده‌ای از دست داده‌ایم، تصریح کرد: اگر امروز بهشتی‌ها، رجایی‌ها و مطهری‌ها زنده بودند قطعاً کشور ما با آسیب‌هایی همچون وام‌های ۳۵ درصدی نزدیک به ربا و حرام‌خواری توسط بانک‌ها روبه‌رو نمی‌شدند چرا که عده‌ای نخواستند حقیقت انقلاب را درک کرده و یا سعی کنند در این مسیر انحراف ایجاد کنند.

در مناطق سردسیر همچون اردبیل کشت چغندر قند مفید است

محمدی افزود: به جای آن که به احداث پتروشیمی برای این استان فکر کنیم، بهتر است سرمایه‌گذاری را در مسیر توسعه کشاورزی و صنایع تبدیلی انجام دهیم چرا که کشت یک هکتار چغندر قند بیش از ده‌ها تن اکسیژن تولید می‌کند در حالی که احداث کارخانه پتروشیمی ضد تولید اکسیژن و هوای پاک است. وی با بیان اینکه ما سعی کردیم در تغییر کشت در دشت اردبیل الگوی کشت چغندر قند را با ریشه عمیق مورد توجه قرار دهیم، بیان کرد: در مناطق سردسیر همچون دشت اردبیل کشت چغندر قند و در مناطق گرمسیر کشت پنبه می‌تواند آثار مطلوبی را به همراه داشته باشد.

وی با انتقاد از کسانی که با حکم کار سخت و زیان‌آور نیروهای کشت و صنعت را زودتر از موعد بازنشسته کردند، ادامه داد: این افراد با ۲۰ سال کار و دریافتی بیش از ۶ میلیون تومان بازنشسته شدند در حالی که چنین خیانت‌هایی دیگر قابل جبران نیست.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در مورد فروش کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی نیز گفت: آنچه که همواره ما را رنج می‌دهد، مطرح کردن راهکار فروش کشت و صنعت مغان است در حالی که ما باید این سرمایه عظیم را حفظ کنیم و به یک مجموعه عظیم علمی، تحقیقاتی و پژوهشی تبدیل کنیم تا در آینده از ثمرات این سرمایه‌گذاری استفاده کنیم.