چهارشنبه ۱ آذر ۹۶

  • تاریخ: ۱۲/۰۳/۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 20370
  • زمان:۱۱:۴۵

تخريب قلعه باشي هيرو، تيشه به ريشه رونق كسب و كار خلخال هست

IMG_20170602_114359

💢

 

✍ تایماز نظمی

 

🔺بنا به اخبار واصله مسئولين اجرايي خلخال و نماينده محترم عزم جدي بر ادامه خيابان كارگر جنوبي در محوطه باستاني قلعه باشي دارند.،

 

🔺اين خبر سابقه تقريبا ٣٠ ساله در خلخال دارد. نكته جالب تحركات سالهاي اخير( از ٩٤ به بعد بعد از شهرداري علي درويشي) اين است كه بازگشايي اين خيابان را به رونق كسب و كار بازار خلخال نسبت مي دهند.  و آن را مطالبه جدي اهالي خلخال مي دانند.

دكتر عارف اسماعيل نيا پژوهشگر ارشد باستان شناسي مي گويد: “اهالی خلخال؟

 

🔺آیا یک رای گیری در این مورد شده است از مردم؟  چرا فرماندار چطور نامۀ میراث فرهنگی را به مردم نشان نمیدهد و بافت تاریخی شهر را توضیح نمیدهد؟”

آيا واقعا بازگشايي اين خيابان به رونق كسب و كار بازار خلخال منجر خواهد شد؟

 

🔺اخيرا شاهد هستيم در شهرهاي مختلف ( خ تربيت تبريز، بازار تهران) تردد خودرو را در خيابانهاي مركزي ممنوع مي كنن و با سنگ فرش علاوه بر حفظ بافت تاريخي به رونق كسب و كار اقدام مي كنند.

 

🔺بنا به اعلام ميراث فرهنگي در لايه هاي زيرين به دليل برخورداري با آثار و شواهد تاريخي و معماري متعلق به عصر دوره آهن با بازگشايي معبر جديد مخالفت گرديد

 

🔺پس با ايجاد ” سايت – موزه ” مي توان به بازار خلخال كه تا حدودي زيادي متكي به توريست است رونق داد.

دكتر اسماعيل نيا مي گويد:” یک بودجه برای سقف گرفته شود و سایت موزه اعلام شود. چون قبلا گمانه زده شده است و آنجا عصر آهن تشخیص داده شده است پس چون مرکز اسکان است و برای اینکه نابود نشود باید همین کاوش زیر سقف انجام گیرد و بعد از کاوش هم با یک سایت موزه به شهر تحویل دهند”

 

🔺كسبه محترم و شريف خلخال، همانطور كه مستحضر هستيد خلخال فاقد امكانات صنعتي مي باشد و با توجه به اقدامات مثبتي كه در ساليان اخير انجام شده ، گردشگران خوبي وارد خلخال شده و ادامه خواهد يافت. پس با ايجاد سايت موزه هايي اينچيني هست كه به توقف چند روزه توريست در خلخال و به تبع آن رونق كسب و كار منجر خواهد شد، نه اينكه خلخال به عنوان معبر عبوري ماسوله سرعين مطرح شود

 

🔺از استاندار محترم هم كه در ساليان اخير نشان داده است به گردشگري و توريست استان خيلي اهميت مي دهد و باعث و باني اقدامات مثبتي هم انجام داده است خواهشمند است با احداث اين سايت موزه يكي از اقدامات تاريخي را در خلخال انجام دهند.

 

🔺از نماينده محترم، فرماندار گرامي، شهرداري و شوراي محترم شهر هم تقاضا مي گردد از تجربيات و دانش اساتيد كم نظيري چون دكتر عارف اسماعيل نيا استفاده گرددتا از تنها بافت تاريخي شهرستانهاي استان اردبيل محافظت گردد.

❇️


  • عارف اسماعیل نیا - ۱۲/۰۳/۱۳۹۶ در ۱۲:۱۱ بعد از ظهر

    سلام آقای تایماز نظمی مدیر محترم سایت خلخال زر… از اینکه در نوشته پر محتوی خود از شناسنامۀ تاریخ خلخال یعنی قلعه باشی دفاع نمودید خیلی تشکر دارم و در ضمن از اینکه از من هم نام بردید متشکرم ولی کاش بجای اسم من یعنی یک نفر از عبارت “اهالی بافرهنگ خلخال و خرد جمعی شان” استفاده مینمودید. و اگر اینطور اصلاح بکنید خیلی متشکرم. ولی راجع به اصل مطلب یعنی نامۀ یک سال پیش میراث فرهنگی … به نظرم این نامه باید منتشر میشد چون از نظر سند تاریخی خلخال بسیار مهم هست و مردم نباید نسبت به تاریخ و فرهنگ شهر خود بی اطلاع باشند. لطفا اگر امکان دارد سایت وزین شما یک مصاحبه با آقای دکتر حاجی زاده راجع به بیشینۀ تاریخی قلعه باشی و کل منطقۀ خلخال ، گیلوان ، کیوی ، هشین ، دایی کندی و… بکنند و مختصرا توضیحاتی راجع به دوران یافته های باستانشناسی منطقۀ ما بدهند تا آموخته های تاریخی مردممان نسبت به شهر و روستای خود بالا رود و بجای تخریب در ارزش گذاری آن بکوشند و این مصاحبات بصورت سلسله ایی در خلخال زر انتشار دهید تا مورد استناد و استفادۀ تاریخ دوستان این شهر باشد. از زحمات بسیار ارزندۀ فرهنگی و تاریخی شما کمال تشکر را دارم.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست