چهارشنبه ۱ آذر ۹۶

  • تاریخ: ۱۲/۰۶/۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 21178
  • زمان:۰۹:۳۵

تراکتور، فرزند ناتنی فوتبال ایران

جهانبخش-احمدیان.-آذرقلم-300x300 (1)

 اینکه تراکتور و هوادارانش فرزند ناتنی این فوتبال هستند، علی رغم انکار مسئولان رده بالای این فوتبال، واقعیتی انکارناپذیر است. از همان سال اولی که تراکتور به سطح اول فوتبال کشور بازگشت، شاهد انواع و اقسام تبعیض و بدرفتاری و توهین به این تماشاگران بودیم. محرومیتهای سنگین مالی و محرومیت از حضور در ورزشگاه، کمترین تبعیض این آقایان در حق تماشاگران پرشور تراکتور بود.

 

یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

چند سال پیش، یک برنامه طنز از هنرمندان لرستانی کشور پخش شده بود که موضوع تقسیم بودجه کشور را به طنز کشیده بودند. بودجه ای که ابتدا به تهران، اصفهان، شیراز و تبریز خلاصه شده و اعتباری برای خرم آباد باقی نمانده بود. وقتی مسئول تقسیم بودجه، با اعتراض استاندار خرم آباد مواجه شد، تعجب کرده و گفت که چرا یادم رفته بودجه شما را هم بدهم؟ ای لرهای قهرمان، ای شیران روز و دلیران شب، ای سلحشوران و…. و با این عبارات سر و ته بودجه خرم آباد را هم آورد که این هم بودجه استان قهرمان پرور و سلحشور خرم آباد.!
محتوای این برنامه طنز را با مدیریت تاجی فدراسیون که در ادامه خواهد آمد، مقایسه کنید.
همین چند وقت پیش بود که رئیس فدراسیون فوتبال در اظهار نظری پوپولیستی، خواهان اعطای مدال به هواداران تراکتورسازی شده بود. حال بماند که یک روز پس از آن اظهار نظر، هواداران تراکتور را با اتهامات پیش پا افتاده همیشگی، جریمه کردند. آن روزی که آقای تاج صحبت از اعطای مدال برای هوادارن تراکتور می کرد، شاید کمتر کسی فکر می کرد که این اظهارات عوام فریبانه و به دو از عقلانیت آقای تاج، سهم هواداران تراکتور از مدیریت ایشان و بودجه ای است که در اختیار فدراسیون قرار داده اند.
بله بودجه ای که ایشان در اختیار هواداران پرسپولیس و استقلال قرار داده بودند تا همراه تیم ملی عازم کره جنوبی شده و به تشویق تیم بپردازند. حساب همه جای کار را کرده بودند، تعریف و تمجید الکی از تراکتوریها، حرکات پوپولیستی، سکوت خبری مطلق درباره اعزام سرخابی های تهران و…، که الحق و الانصاف برنامه ریزی خوبی بود. تنها جایی که فکرش را هم نمی کردند که این خبر به بیرون درز کند، گزارشگران تلویزیونی ما بودند که درباره هر چیزی صحبت می کنند، به جز وظیفه اصلی شان یعنی گزارش فوتبال.!


در بازی با کره جنوبی، وقتی تلویزیون کره تماشاگران ایرانی را نشان می داد، گزارشگر بازی دست به افشاگری ناخواسته ای زد. جمعی از لیدرهای استقلال و پرسپولیس نیز با هماهنگی فدراسیون فوتبال برای تشویق تیم ملی عازم کره جنوبی شده اند! خبری که در هیاهوی رسانه ای و حفظ رکورد کیروش با دفاع اتوبوسی، به چشم نیامد.
اینکه تراکتور و هوادارانش فرزند ناتنی این فوتبال هستند، علی رغم انکار مسئولان رده بالای این فوتبال، واقعیتی انکارناپذیر است. از همان سال اولی که تراکتور به سطح اول فوتبال کشور بازگشت، شاهد انواع و اقسام تبعیض و بدرفتاری و توهین به این تماشاگران بودیم. محرومیتهای سنگین مالی و محرومیت از حضور در ورزشگاه، کمترین تبعیض این آقایان در حق تماشاگران پرشور تراکتور بود. تماشاگرانی که آبروی فوتبال ایران در آسیا شدند، تماشاگرانی که طرفداری واقعی از یک تیم را معنی کردند، کسانی که در اوج رکود استادیوم های کشور، دوباره شور و هیجان فوتبالی را به استادیوم های این کشور بازگرداندند!
آقای تاج، مسئولان ارشد لابی گر و غیره در این فوتبال، این تماشاگر حق دارد بر علیه شما و نهادی که تحت اداره شماست، شعار داده و اعتراض کند. تنها دلیل این شعارها و اعتراضان به حق این تماشاگران، خود شما و رفتارهای پوپولیستی و تبعیض آمیز شماست. جریمه و محرومیتهای اعمال شده از سوی شما برای این هواداران، حکم تشویق و مدالی را دارد که در برابر اعمال تبعیض آمیز شما سر خم نمی کنند.
معیار انتخاب شما برای همراهی تیم ملی چه بود؟ زد و بندهای اداری با باشگاههای تهرانی ؟ یا ارائه حق السکوتی به لیدرهای این دو تیم که چند روزی با آرامش مدیریت کنید؟ هر چه که بوده مطمئنا ایجاد شور و هیجان فوتبالی و انگیزه در بازیکنان نبود. چرا که پرشورترین هواداران این کشور را تراکتوریها تشکیل می دهند. حتی دیگر تیم های شهرستانی همچون صنعت نفت آبادان، انزلی چی ها، سپاهانی ها و… لیدرهای فعال تری نسبت به این دو تیم تهرانی دارند.
نکته آخر اینکه، می دانیم بر اساس علاقه و تعصب خودتان لیدرها و هواداران سرخابیهای تهران را روانه کرده اید، و به همین دلیل نیز صدایی از هواداران ایرانی در ورشگاه کره ای بلند نشد، کاش حداقل کوله بار این لیدرهای انتخابی را خوب می گشتند که لااقل آبروی ایرانی جماعت در کشور کره نرود و بمب دستی ، گلی، سیگاری چیزی با خود می بردند و آبروی کشور را تحت الشعاع مدیریت ضعیف شما قرار می دادند.


نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست