چهارشنبه ۱ آذر ۹۶

  • تاریخ: ۳۱/۰۵/۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 21064
  • زمان:۰۵:۴۰

تفاوت فرهنگی، از تشویق تراکتوریها تا فحاشی پرسپولیسیها

جهانبخش-احمدیان.-آذرقلم-300x300 (1)

 روی دیگر سکه هواداری در فوتبال ایران و البته روی بی فرهنگی آن را بایستی در استادیوم آزادی تهران جستجو کرد. جایی که پرسپولیس و بازیکنانش تا به اینجای لیگ فوق العاده عمل کرده و با ۱۰ امتیاز در صدر جدول رده بندی این مسابقات هستند.

 

یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان

وقتی رئیس فدراسیون فوتبال این کشور، اعلام می کند که هواداران تراکتور را لایق مدال پهلوانی می داند، سخن به گزافه نگفته است. این هواداران به عشق تراکتور، سرما و گرما و مسافت و… نشناخته و در همه جا حامی و یاور تیم بوده اند. فراتر از این، فرهنگ و ادب هواداری از تیم و مکتب عیبی یوخ این هواداران بعد از سه شکست متوالی، ویژگی مهمی است که نمی توان بر آن چشم پوشید. سه بازی، سه شکست، و ساعتها تشویق بی امان، تنها نشان از فرهنگ بالای هواداران تراکتور و آذربایجانی دارد که در نوع خود نظیر ندارند. برد و باخت تیم با توجه به شرایط آن، برای این هواداران مهم نیست، و آنچه که مهم است نوع بازی و ارائه یک بازی تماشاگرپسند و هجومی از تیم است که در دستور کار یحیی و شاگردانش قرار دارد. همین حمایتها از بازیکن و سرمربی و کل مجموعه تیم باعث می شود که بازیکنان جوان تیم اشک شوق ریخته و با جدیت بیشتری به تمرین بپردازند.
روی دیگر سکه هواداری در فوتبال ایران و البته روی بی فرهنگی آن را بایستی در استادیوم آزادی تهران جستجو کرد. جایی که پرسپولیس و بازیکنانش تا به اینجای لیگ فوق العاده عمل کرده و با ۱۰ امتیاز در صدر جدول رده بندی این مسابقات هستند. با این حال، هواداران و لیدرهای این تیم بدترین توهین ها و فحاشی ها را علیه بازیکن خونگرم و بوشهری این تیم انجام دادند. اتفاقی که مورد اعتراض دیگر بازیکنان تیم پرسپولیس نیز قرار گرفته است. مهدی طارمی بهترین بازیکن پرسپولیس و آقای گل فصل قبل، روز گذشته چندین و چند بار از سوی هوادارانشان هو شده و فحش خورد. کار به جایی که در رختکن تیم از فرط ناراحتی به گریه افتاد.
ببینید، فرق است بین فرهنگ هواداری از تیم و اشکهایی که بازیکنان تیم ها می ریزند. بازیکنی اشک شوق می ریزد و بر وجود چنین هوادارانی در تبریز افتخار می کند. بازیکن دیگری اشک ناراحتی که مورد توهین و اهانت قرار گرفته است. آن هم کسی که بیشترین نقش را در موفقیت تیمشان داشته است.


یکی فرهنگش، هواداری از تیم در هر موقعیت و زمان و مکان است و دیگری هوچیگری و فحاشی به بازیکنان خودی آن هم در ورزشگاه خانگی شان یعنی استادیوم آزادی !
حال اینجا پرتقال فروشی به نام فردوسی پور را پیدا کنید. اعوان و انصار شوی تلویزیونی نود، که مکتب هواداری فوتبال تبریز همچون خاری در چشمانشان است، هیچگاه این زیباییهای فوتبال آذربایجان را که در نوع خود به لیگ برتر نیز زیبایی خاصی بخشیده است، پوشش نمی دهند. تنها به دنبال محرومیت تیم و برخوردهای قهرآمیز با هوادارانی هستند که تمامی معادلات این مافیای رسانه ای را بر هم زده اند.
در دیگر سو، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال هم کاش نماینده مستقلی در ورزشگاههای کشور داشته باشد که ماوقع استادیوم ها را بدون حب و بغض شخصی انعکاس داده و رأی به محکومیت تیم ندهند. چه معنی دارد، ریاست فدراسیون خواهان اعطای مدال به هواداران تراکتوری است و زیر مجموعه آن فدراسیون و عوامل کمیته انضباطی اش، این هواداران را محکوم به پرداخت جریمه نقدی می کند.
دست آخر، کل فوتبال ما بایستی به وجود چنین هوادارانی افتخار کنند و افزون بر آن این هوادارن و مکتب هواداری تراکتور، بایستی سرلوحه و سرمشق هواداران دیگر تیم ها باشد. مطمئن باشید محیط هایی به مانند استادیوم یادگار امام تبریز است که می تواند میزبان بانوان فوتبالدوست نیز باشد، نه ورزشگاه آزادی که روح بی فرهنگی محض در آنجا حاکم است.


نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست