چهارشنبه ۱ آذر ۹۶

  • تاریخ: ۱۸/۰۸/۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 21849
  • زمان:۰۹:۲۱

دپوی سیب آذربایجان در کنار جاده‌‌‌‌‌‌‌‌ها و جولان سیب مشهد در بازار تبریز+عکس

سیب

محصول سیب کشاورزان آذربایجانی در حالی در کنار جاده ها در معرض فساد و تباهی است که سیب مشهد با قیمتی گزاف در بازار تبریز خودنمایی می‌کند.

به گزارش خلخال زر به نقل از آناج، چند وقتی است که فصل برداشت سیب فرا رسیده است و باغداران آذربایجانی محصولات خودشان را به امید کسب روزی چیده‌‌‌‌اند اما خریداری برای آن پیدا نمی‌کنند در حالی‌ که بازار از سیب مشهد و شهرهای دیگر با قیمت بالا پر شده است.

حکمت اینکه چرا سود دلالی باعث شده است تا واردات سیب از شهرهای دیگر با مسافت طولانی بسیار بیشتر از خرید از کشاورزان و باغداران آذربایجانی باشد هنوز مشخص نیست اما در این میان سود اصلی را دلالان می‌برند و سر باغداران و مردم عادی بدون کلاه باقی می‌ماند.

کوتاهی مسئولین نظارتی و کسانیکه باید دست دلالان را از سفره کشاورزان کم می‌کردند در این مساله کاملا مشهود است و سوال اصلی اینجاست که چرا سیب کشاورزان آذربایجانی باید در کنار جاده‌‌‌ها پوسیده و فاسد شود در حالی که سیب وارداتی از شهرهای دیگر باقیمت بالا در بازار خودنمایی کند؟

وزارت جهاد کشاورزی از خرید سیب سرباز می‌زند

بیت الله عبدالهی نماینده مردم اهر و هریس در واکنش به دپو شدن سیب‌‌‌های باغداران اهری اظهار داشت: بنده چندین بار در مجلس در خصوص این مساله به وزیر جهاد کشاورزی تذکر داده‌‌‌ام با این وجود وزارت جهاد کشاورزی متعهد شده بود که حتی سیب های درجه۳ و ۴ را هم خریداری کند ولی متاسفانه تعاونی‌‌ها از این تصمیم سر باز می زنند و این وضعیت در ارومیه قدری بغرنج‌‌‌تر است.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد صنایع تبدیلی گفت: از همین امسال به دنبال سرمایه گذار خواهم بود تا با ایجاد صنایع تبدیلی در استان از ضایع شدن محصولات و زحمات کشاورزان زحمت کش جلوگیری شود.

عبدالهی با انتقاد از رویه وزارت جهاد کشاورزی در قبال کشاورزان اظهار داشت: نمی‌‌‌شود که کشاورز با زحمت و هزینه فراوان محصولی را تولید کند بعد بگوییم چون بازار کشش ندارد از خرید آن صرف نظر کنیم؛ این وظیفه وزارت خانه است که با تنظیم میزان تولید و حرکت به سمت خرید تضمینی از ضایع شدن محصولات جلوگیری کند.

وی در پایان تصریح کرد: در کنار این مسائل صادرات محصولات کشاورزی باید در دستور کار قرار گیرد تا شاهد این چنین صحنه‌‌‌هایی نباشیم.

کمپین “سیب بخریم”؛ تلاش مردم در مقابل بی‌تفاوتی مسئولین

با انتشار عکس‌‌‌هایی از تلنبار شدن محصولات سیب باغداران آذربایجانی در فضای مجازی مردم آذربایجان بار دیگر تصمیم گرفتند خودشان دست همشهریانشان را بگیرند و کمپینی با نام”سیب بخریم” راه انداخته‌‌‌اند تا با این کار از ضرر بیشتر کشاورزان جلوگیری کند.

این کمپین در حالی تشکیل شده است که بیشتر مسئولین جهاد کشاورزی در این خصوص سکوت کرده‌‌‌اند و تا به حال چاره‌‌‌ای برای باغدارانی که بی خبر از دلالی‌‌‌ها به برداشت سیب پرداخته بودند نکرده‌‌‌اند و حتی به خودشان این زحمت را نداده‌‌‌اند تا در قبال کوتاهی خودشان که باعث شده است دست دلالان برای به هم ریختن بازار باز باشد عذر خواهی کنند.

به نظر می‌‌‌آید این بار هم اگر دستی یاری رسان باغداران متضرر برسد این دست همان کمک‌‌‌های مردم برای خرید سیب باشد زیرا مشغله مسئولین این حوزه بیشتر از آن است که به فکر کشاورزان و باغداران آذربایجانی باشند.


نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست