چهارشنبه ۱ آذر ۹۶

  • تاریخ: ۱۰/۰۴/۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 20628
  • زمان:۱۹:۵۶

ماتریالیست های ماده گرا کیش ،مات

IMG_20170617_051556

حسین بشیری گیوی

 

پس از قرن ۱۷ و بعد از رنسانس برخی از دانشمندان مکتبی را به نام ماتریالیسم پایه گذاری کردند و در این مکتب ریشه اولیه همه چیز را ماده و انرژی می دانستند. “کارل مارکس” با آن عظمتش که اندیشه اش جهانی را متحول کرد به صراحت اعلام کرد که ریشه همه چیز به ماده بر می گردد. پس از مارکس اندیشمندان بسیاری از جمله “انگلس” و “لنین” هم بر چنین عقیده ای استوار بودند و مکتب کمونیسم هم بر اساس این اندیشه شکل گرفت.

چندی است که فیزیک دانان این فرضیه را ابطال کردند و اعلام نمودند که اطلاعات ریشه اولیه جهان می باشد و ماده یکی از عناصر فرعی اطلاعات قلمداد می شود. ما مذهبی ها معتقدیم که خدا همه چیز را آفریده در این مجال نمی خواهیم بگوییم که واقعا اطلاعات قطعن ریشه اولیه جهان است بلکه می خواهیم بگوییم این دانشمندان سخن افرادی را که با قطعیت ریشه همه چیز را “ماده ” می دانستند را به صورت علمی و عینی ابطال کردند و طبق تحقیقاتی که صورت گرفته  اطلاعات را به عنوان عنصر اصلی و اولیه شکل گیری دنیا می دانند.

ست لوید، پرفسور دانشگاه ام آی تی که متخصص اطلاعات کوانتومی است با تشبیه جهان به یک کامپیوتر از این ایده دفاع می‌کند و آن را اینطور توصیف می‌کند:« سیستمی فیزیکی که اطلاعات را به بیت‌ها تبدیل کرده و آن بیت‌ها را در یک روش سیستماتیک به کار می‌گیرد.» او توضیح می‌دهد که الکترون‌ها چرخشی دارند که توسط قوانین مکانیک کوانتوم توصیف می‌شوند: چرخیدن به سمت بالا یا پایین ــــ ویژگی‌های دودویی یکسانی مثل بیت‌های کامپیوتر. بنابراین لوید می‌گوید در بنیادی‌ترین سطح، جهان از اطلاعات تشکیل شده است و تمام ذرات بنیادی اطلاعات حمل می‌کنند.

رافائل بوسو، نظریه‌پرداز ریسمان در دانشگاه کالیفرنیا، اطلاعات تنها ابزار اندازه‌گیری نیست بلکه اجزاء سازنده‌ی عمده و اصلی از اتفاقاتی است که در جهان می‌افتد. بوسو می‌گوید اطلاعات٬ زیاد شبیه « مدل سازی این سیستم» نیست بلکه خود سیستم است. او اظهار داشت واقعیت کار نخواهد کرد مگر این‌که اطلاعات به نوعی واقعی باشد.

فیزیکدان، استیون ولفار،  اطلاعات را « برجسته‌ترین اتفاق زمان ما» می‌نامد و ادعا کرد که ” قوانین ساده… چیزی را تولید می‌کنند که ما در طبیعت می‌بینیم.” او اطلاعات را ” بازنمایی نهایی جهان ما” نسبت به ” قوانین ساده” که “به صورت بنیادی حکمفرماست” و “بهترین تصور نسبت به محاسبه” را دارد ،تصور می کند.

با این تئوری زمان و مکان به عنوان مقیاس اولیه رنگ می بازد و اطلاعات به عنوان حقایق و دانش شکل دهنده کیهان محسوب می شود. ماتریالیست ها ماده گرا باید شهامت پذیرش این فرضیه را قبول کنند و نمی گوییم به یگانگی خدا معتقد شوند ، حداقل این فرضیه تایید شده را به عنوان مبنای علم، عمل و حرکت های خود قرار دهند. جهان و کهکشان دارای شعور می باشد همچنانکه در اندیشه قرآنی می بینیم که  وَ اِنَّ الدّارَ الاخِرَةَ لَهِيَ الْحَيَوانُ لَوْ كانُوا يَعْلَمُون (عنکبوت آیه ۶۴) یعنی ” به درستي كه سراي آخرت حيات و زندگي است به طوري كه همه ی آنچه كه در آنجا است جان دارد، اگر بدانند”.

در هر روی علم بشر هر روز فرازهایی از جهل بشریت را روشن می کند و بسیاری از فرضیات تایید شده را ابطال می کند و این از مهمترین و باارزش ترین وجهه های علم می باشد اگر افرادی، قومی و یا مکتبی بر عقیده ابطال شده تاکید کنند به عنوان افراد و یا مکتب قرون وسطایی قلمداد می شوند و به اصطلاح معروف به افراد مرتجع می باشند. در  گام  اول با تایید فرضیه اطلاعات به عنوان ریشه اولیه جهان و کهکشان ها ماتریالیست های ماده گرا کیش و مات می شوند و در گام دوم کمونیست ها باید در بین اعتقادات خود پایشی اساسی صورت دهند.


  • سید صداقت خلخالی - ۲۱/۰۴/۱۳۹۶ در ۳:۲۲ بعد از ظهر

    با سلام به نویسنده محترم جناب آقای بشیری گیوی
    بررسی های تاریخی نشان می دهد که ظهور رنسانس در قرن هفدهم در دنیای غرب مالآً ظهور و یپدایش افکار و اندیشه های جدید در مورد انسان – جامعه حکومت و به به تبع آن سعادت بشر ریشه اقتصادی- اجتماعی- فرهنگی و اعتقادی داشته است . که همه این مفاهیم با محوریت مفهوم مالکیت ظهرو و تجلی پیدا می کند و در بستر زمان منجر به مکتب می شود و هر مکب درس هایی را برای جامعه انسانی عرضه می کند . ظهور کئومات در زمان داریوش پادشاه هخامنشی و قتل عام پیروان ایشان در این دوره توسط پادشاه ایرانی و تامل آندیشمندان آن زمان در مورد نوع و ساختار حکومت و نحوه ادارع جامعه آن روزی و همچنین ظهور آیین مزدک در زمان قباد پادشاه ساسانی و قتل عام مزدکیان در باغ تیسفون توسط خسرو انوشیروان به تحریک موبدان زرتشتی و قیام بابک خرمدین و ابو مسلم خراسانی سردار رشید ایرانی علیه خلفای بنی امیه و ایضآً جنگهای صلیبی در غرب و جنگهای اول و دوم جهانی و هزاران شورش و مبارزه دیگر که در طول تاریخ علیه نظام های فئودالیته و خود کامه بوده، ریشه اقتصادی و اجتماعی و اعتقادی داشته است. و جامعه بشری که ما الان مشاهده می کنیم تاریخی به مراتب تاریک و ظلمانی را تجربه کرده است . بی خودی نیست که فیلسوف یونان افلاطون ، حکمرانی را در شان پادشاه فیلسوف می داند و جهت حکمرانی را توجه به مالکیت اشتراکی و اعتدال و عدالت و علم و دانایی و فضیلت و قانون . و ارسطو حکومت التقاطی و توجه به اخلاق و خیر و منفعت همگانی را مطرح می کند و در قرون متاخر توجه به اندیشه های روسویی کانتی و هابزی و منتسکویی مطرح و مفهوم قرا داد اجتماعی و رضایتمندی عمومی مطرح می شود . هدف تمامی فلاسفه و اندیشمدان این است که بشر راحت زندگی کند و به تعبیر حافظ اتحاد علم و دین اتحادی است که در عهد قدیم افتاده است . و تحقق این هدف در اثر ایجاد اعتدال در احساسات و ر فتار آدمیان به موجب علم و تربیت امکان پذیر است.. ، آموزه های ادیان الهی نیز در جهت همزیستی مسالمت آمیز نوع بشر با محوریت عدالت و آزادی است . نه تقویت پایه های افکار و اندیشه های فئودالیستی. . تمامی فلاسفه و اندیشمندان در طول تاریخ یک هدف داشتند و آن عبارت بوده که به حس تمامیت خواهی بشر که خون به پا می کند افسار بزند که این تلاشها منجر به ظهور مفاهیم – اخلاق- عدالت – آزادی – فضیلت – علم – و حقوق طبیعی شد .

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست