چهارشنبه ۱ آذر ۹۶

  • تاریخ: ۱۸/۰۸/۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 21848
  • زمان:۱۰:۴۴

مخالفت جهاد کشارزی خلخال جهت احداث مجتمع گردشگری آپادانا در خلخال

IMG_20171109_104138

مقدمه
اکنون چند سالی است که توسعه گردشگری به حرف اول مسئولین و مردم خلخال تبدیل شده است. مردم خلخال خسته از وعده های دولتی ، شخصا دست به اقدام شده و با برنامه های و طرح های خود به توسعه گردشگری منطقه کمک می کنند و مسئولین دواتی و نمایندگان مجلس هم ناامید از دلارهای نفتی تنها راه اشتغال زائی در شهرستان را حمایت از بخش خصوصی بخصوص در حوزه گردشگری و بنگاههای کوچک و متوسط می دانند . ولی در عمل عکس این قضیه این شاهد هستیم .در یکسال گذشته با بیش از بیست سرمایه گذار آشنا شدیم که از بوروکراسی اداری در خلخال خسته شده و جهت سرمایه گذاری به مناطق دیگر رفته اند.
اینک جهت شنیدن سخنان یکی از سرمایه گذاران بومی ، آقای حسن غایبی، پای صحبتهای وی می نیشینیم .

 

معرفی پروژه:
پروژه مجتمع گردشگری ، تفریحی و توریستی آپادانا از سال۸۸ با مساحتی به ابعاد دو نیم هکتار در جاده هشتجین ،در فاصله ۵۰۰ متری از صدا و سیمای خلخال با هدف ایجاد اشتغال، ایجاد نشاط، جلوگیری از آسیبهای اجتماعی، توسعه فرهنگی اجتماعی شهر و محرومیت زدایی از این منطقه با جذب سرمایه گذار خصوصی فرایند طولانی، پر هزینه و پر زحمت دریافت مجوز را آغاز کرد.
این مرکز برای ارائه خدماتی از قبیل اسکان مسافران، ایجاد غرفه های صنایع دستی، غرفه های عرضه مواد غذایی و ایجاد فضای بازی پیشرفته در نظرگرفته شده است. از ویژگی های موقعیت جغرافیایی این پروژه می توان به چشم انداز زیبای روبروی آن ، داشتن اشراف کامل بر شهر ، مجاورت با محدوده شهری، آب و هوای خوب و دل انگیز، مه گیر نبودن منطقه، برخورداری از چشمه آب شیرین ، استخر، فضای سبز و باغ بسیارکوچکی که با زحمت فراوان به جهت ایجاد منظره زیبا به وجود آمده است، اشاره کرد.

کمک به اشتغال زائی با تکمیل پروژه
تکمیل این پروژه که با مالکیت زمین توسط آقای غایبی و جذب سرمایه دو میلیاردی از طریق سرمایه گذار خصوصی انجام می شود، می تواند علاوه برتشویق مالکان زمین های مجاور به سرمایه گذاری در زمینهای این منطقه که استعداد کشاورزی ندارند ، برای ده ها نفر نیز به صورت مستقیم و غیر مسقیم اشتغال زایی کرده و نیاز این منطقه را به ایجاد فضاهای گردشگری وتفریحی و توریستی مرتفع نماید.
هشت سال دونگی برای کسب مجوز
آقای غایبی در مصاحبه با خلخال زر در مورد دریافت مجوز می گوید: از هشت سال پیش که با موافقت فرمانداری و میراث فرهنگی مراحل کسب استعلام و در نهایت مجوز را آغاز کردیم، هرگز فکر نمی کردیم که چنین مسیر پرپیچ و خم، خسته کننده ای در پیش داریم. تقریبا موافقت تمامی ادارات مربوطه و حتی زیر مجموعه هایشان از جمله فرمانداری، میراث فرهنگی، شهرداری، منابع طبیعی، محیط زیست، بنیاد مسکن ، راه و شهر سازی، راه و ترابری ، شرکت آب، گاز ، برق و مخابرات را دریافت کرده ایم. با قاطعیت می توانم بگویم که بارهابه تمامی این ادارات و سازمان ها مراجعه کرده و حتی برای کوچکترین موافقت،امضا و استعلام ماهها انتظار کشیده ام. در این میان برای تهیه نقشه و طرح توجیهی و اصولی اولیه، نقشه توپوگرافی، نقشه هوایی ، نقشه مبلمان و غیره و حتی نقشه کشی های مجدد و اصلاحی نزدیک به ده میلیلون تومان هزینه کرده ام .

 

مخالفت جهاد کشاورزی خلخال در دقیقه ۹۰
اکنون که در مرحله نهایی دریافت مجوز هستم با سنگ اندازی ها و مخالفت های جهاد کشاورزی خلخال مواجه شده ام و در حال حاضر عمر و سرمایه ام بر باد رفته است و از تمام طرح ها و نقشه هایی که در جهت آبادانی و اشتغال زایی در شهرم داشتم تنها پوشه ها و کاغدهایی پر از نقشه و طرح و استعلام باقی مانده است که نه می توانم دور بریزم، چرا که دسترنجم را صرف آنها کرده ام و نه می توانم انتظار معجزه از آنها داشته باشم.
انتظارات از مسئولین و رسانه ها
در طی این هشت سال، در مقابل خودخواهی ها و برخوردهای سلیقه ای بسیاری از مراجع امور کوتاه آمده و در برابر تاخیرها، بهانه گیری ها و حتی سنگ اندازی ها دندان بر جگر گذاشته و سکوت کرده ام، اما اکنون از فرماندار ، نماینده ،مسئولین رسانه محلی و حتی مردم شهر می خواهم توجه ویژه به این موضوع داشته باشند و در جهت تکمیل طرح و رفع موانع و دریافت مجوز ما را یاری کنند. چرا که آنچه من در طی این هشت سال تجربه کرده و از سر گذرانده ام برای هر سرمایه گذار دیگری نیز محتمل است و شکست در مراحل نهایی کسب مجوز، بی اعتمادی و بروز بسیاری از آسیبهای روحی و روانی واجتماعی، بیکاری و یاس جوانان را در پی خواهد داشت. حتی ممکن است به بدنامی خلخال در جذب سرمایه گذار و در نتیجه توسعه نیافتگی شهر منجرگردد.

 

گلایه های یک سرمایه گذار
آقای غایبی در انتها به تعدادی دیگری از طرحهایشان که در طی سالهای گذشته اقدام به کسب مجوز نموده و در نهایت ناکام مانده اند از قبیل، سینمای خلخال، کارتون سازی، گلخانه، شهربازی، کارتینگ، زیپ لاین، مرکز تفریحی و گردشگری و طرح بخاری گازی بدون خطر اشاره می کند و می گوید: نیازی به اذعان نیست که خلخال در اجرای اکثر این پروژه ها تقریبا ناکام مانده و فقدان این مراکز به وضوح قابل ملاحظه است. شاید اگر به شهروند ساعی و دلسوز و معتمدی که در مقطعی از زمان قصد سرمایه گذاری و اشتغال زایی دارد اعتماد می شد و مسئولین در جهت رفع موانع و کوتاه شدن فرایند دریافت مجوز حمایت های لازم را به وجود می آوردند بسیاری از مسائل کنونی خلخال وجود نداشت و خود مردم باری از دوش مسئولان بر می داشتند.

 

سخن پایانی
ایشان ضمن تشکر از ادارات و سازمان هایی که با کمال میل و به بهترین نحو ایشان را در این زمینه یاری کرده و در جهت خدمت گذاری به شهروندان و توسعه شهر از هیچ حمایتی مضایقه نکرده اند می خواهد تا بازهم حمایت های لازم را از ایشان به عمل آورده و در رفع مانع فعلی نیز وی را یاری نمایند.

خانم عزتی خبرنگار خلخال زر


نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست