چهارشنبه ۱ آذر ۹۶

  • تاریخ: ۲۰/۰۶/۱۳۹۵
  • شناسه خبر: 16393
  • زمان:۱۱:۱۲

مصاحبه سایت تعاونی آنلاین با مدیر عامل تعاونی خاص

e1456323685849

شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو با دارا بودن ۵۲٫۰۰۰ هزار نفر سهامدار و حجم ۵٫۰۰۰ میلیارد ریالی سرمایه گذاری و همچنین اشتغالزایی بیش از ۹۰۰ نفر در ۱۳ شرکت زیر مجموعه خود توانست فرا استانی برتر در سال ۱۳۹۵ را به خود اختصاص دهد.

به همین بهانه گفتگویی می کنیم با حسین محمدی مدیر عامل تعاونی خاص و تاریخچه و شرایط فعالیت و آنی تعاونی را از ایشان جویا می شویم.

 

در مورد تعاونی خودتان و تاریخچه آن اندکی توضیح بدهید.کار را از کجا شروع کردی .چه کسانی در پیش برد کار نقش داشتند

تا بیش از سال ۱۳۷۷ سرمایه های آزاد و سرگردان پرسنل شاغل و بازنشسته گروه صنعتی ایران خودرو به دلایل نبود فرصتهای مناسب سرمایه گذاری.ریسک سرمایه گذاری در موسسات غیر بانکی .جذاب نبودن نرخ سود سپرده های بانکی.عدم آگاهی کافی از چگونگی خلق ارزش افزوده  برای سرمایه ها و نداشتن زمان کافی جهت پرداختن به امور سرمایه گذاری از سوی شاغلین به راحتی از دست آنان خارج می شد.

همین امرنگرانی های بسیاری برای پرسنل بوجودآورده بود.در این شرایط ایجاد تشکیلاتی مطمئن و قابل اعتماد در درون مجموعه برای جمع آوری و حفظ سرمایه ها،یکی از اصلی ترین خواسته های پرسنل بشمار می آمداز این رو شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو در اسفندماه ۱۳۷۷با عضویت ۵۰ نفر از پرسنل ایران خودرو با هدف تامین آینده ای شایسته برای اعضا خود تاسیس و هم اکنون پس از گذشت هفده سال فعالیت ،بیش از ۵۲هزار عضو و بالغ بر ۳۳۰۰میلیارد ریال سرمایه در اختیار دارد که از این میان شاغلین ۹۵ درصد و بازنشستگان ۵درصد از اعضا را تشکیل داده اند.درحال حاضر کلیه شرکتهای تابعه گروه صنعتی ایران خودرو به عضویت تعاونی خاص در آمده اند .نکته قابل توجه این که شکل گیری تعاونی خاص .در کنار حمایت های مدیران ارشد گروه صنعتی ایران خودرو بوده است.

این شرکت در راستای اهداف تعاونی و با رعایت ضوابط و مقررات مربوط نسبت به جذب سرمایه،انجام فعالیتهای متنوع در بازار از جمله لیزینگ خودرو،فروش انواع محصولات ایران خودرو ،ارائه خدمات بیمه ای،خدمات لجستیک،خدمات سازه و ساختمان ،خدمات بازرگانی و ….توانسته است با حفظ ارزش سرمایه سهامداران و پرداخت سودهایی به مراتب بالاتر از ارقام رایج در نظام بانکی  و حتی موسسات مالی و اعتباری،رضایت اعضا و سرمایه گذاران خود را جلب نماید.

 

*آیا اعضای تعاونی شما افراد فامیل و آشنایان هستند یا میان اعضا نسبت خانوادگی وجود ندارد.

عضویت در تعاونی دقیقا برای پرسنل اعم از بازنشسته و یا شاغل گروه صنعتی ایران خودرو امکان پذیر است.همانطور که در نام تجاری شرکت لحاظ شده است تعاونی خاص مختص پرسنل گروه صنعتی ایران خودرو می باشد

 

*چرا بجای راه اندازی یک شرکت خصوصی،تعاونی تاسیس کردید؟فکر می کنید راه اندازی تعاونی چه مزایایی نسبت به راه اندازی شرکت های خصوصی با سرمایه بالا داشته باشد؟اگر بخواهید بقیه را تشویق به راه اندازی تعاونی بکنید برای این نوع فعالیت اقتصادی چه مزایایی می بینید

همانطور که مستحضر هستید مزایای شرکت های تعاونی و آثار مثبت آن بین همه بصورت عادلانه تقسیم می شود و همه اعضاء بر اساس مبلغ سرمایه گذاری از فعالیت های انجام شده سود می برند.مشارکت حداکثری اعضاء و هم افزایی محرک خوبی برای رشد شرکت می تواند باشد که ما از آن بخوبی بهره بردیم.یکی از مهمترین مزایای شرکتهای تعاونی استفاده از معافیت مالیاتی است .ضمن این که نظارت و کنترل وزارت تعاون در شفافیت اطلاعات مالی و اقتصادیتعاونی ها بسیار حایز اهمیت است.

 

*تعاونی شما برای چند نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است؟چند نفر در تعاونی شما مشغول بکار هستند.

در شرکت تعاونی به صورت مستقیم ۱۵۸ نفر مشغول به فعالیت هستند که با احتساب شرکتهای تابعه به ۷۴۲ نفر هم می رسد.

گردش مالی تعاونی شما در هر سال چقدر هست ؟چه میزان فروش و چه میزان سود سالانه دارید؟

جریان خالص ورود نقدی ،ناشی از فعالیت های  عملیاتی مبلغ ۹۷۷ میلیارد  ریال بوده است .درآمد حاصل از سرمایه گذاری های عملیاتی ۱٫۴۰۰ میلیارد ریال و سود خالص  سال مالی ۱۳۹۴ مبلغ ۷۶۰ میلیارد ریال می باشد.

 

index

*آیا موفق شده اید محصولات خود را به خارج از کشور هم صادر کنید ؟اگر پاسخ مثبت است به کدام کشورها صادرات داشته  اید و در این زمینه چه میزان فروش داشته اید؟

شرک تعاونی خاص فعالیت صادراتی نداشته است.

 

*تعاونی شما چه مشکلاتی را از سر گذرانده است؟ )به عنوان مثال آیا در زمینه پرداخت مالیات ، اخذ وام ، یا بیمه کردن افراد ،گرفتن مجوزهای قانونی و … با مشکلات روبرو شده اید؟

همانطور که مستحضرید مشکلات مربوط به کسب و کار در سال های اخیر باعث شد تا فعالیت های اقتصادی با رکودشدید همراه شود که به تبع آن بنگاه های

اقتصادی با کمبود نقدینگی مواجه شوند. دراین ارتباط تعاونی خاص نیز از این قاعده  مستثنی نبوده به طوری که کاهش سرمایه از سوی اعضاء، به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات تعاونی بوده ، ولیکن با عنایت حق تعالی ، برنامه ریزی صورت گرفته و همچنین حمایت مدیریت ارشد گروه صنعتی ایران خودرو موفق شدیم تانسبت به فروش دارایی های غیر مولدو اصاح ساختار سرمایه گذاری ها اقدام نموده و مشکلات و نارساییهای پیش رو برداشته شود.

 

به نظر شما تعاونی ها چه مشکلاتی دارندو چه موانعی پیش روی آنها قرار دارد؟ چه راهکارهایی برای کمک به شکوفایی بخش تعاون وجود دارد؟

یکی از مشکلات تعاونی ها تامین منابع مالی از بانکها و موسسات مالی و اعتباری بوده که متاسفانه معمولا با نرخ های بالای بانکی همراه می باشد . رکودحاکم بر فعالیت های اقتصادی را از دیگرمشکلات تعاونی های کشور می توان عنوان نمود . در این راستا عدم تعامل سازنده بین تعاونی ها از جمله مشکلاتی هست که می بایستی نسبت به رفع آن اقدام عملیاتی صورت پذیرد.حمایت بیش از پیش توسط دولت و نهادهای قانون گذار و همچنین نگاه ویژه بانک توسعه تعاون نقش به سزایی در رفع مشکلات پیشروی تعاونی ها می توانند ایفا کنند.

 

فکرمی کنید چرا سهم تعاونی ها از اقتصاد کشورتا این حد کم است؟

ازمهم ترین عوامل کاهش سهم تعاونی هادرکشور به مشکلات مربوط به فضای کسب و کار در اقتصاد می توان اشاره نمود.سایر عوامل تاثیر گذار، قوانین و مقررات دست و پا گیرو مشکلات مربوط به تامین مالی می باشد.

 

آیا با بقیه تعاونی ها در منطقه و شهر خود ارتباط دارید؟به عنوان مثال آیا بخشی از کار یا فعالیت خودرا به آنها برون سپاری می کنید

بله تعاونی اعتبار کارکنان ایران خودرو  و تعاونی مسکن کارکنان ایران خودرو

 

آیا با پرتال جامع تعاوان  و سایت تعاونی آنلاین  آشنایی دارید و از آن استفاده کرده اید.

پرتال جامع تعاون که در سال جاری رونمایی شد قدم موثر و گام عملیاتی در راستای جمع آوری اطلاعات و شناسایی تعاونی ها بود که از سوی وزارت تعاون کار و رفاه امور اجتمائی به خوبی انجام پذیرفت.چنانچه وزارت تعاون بتواند با استفاده از پرتال مذکور نقطه اشتراک عملیاتی بین شرکتهای تعاونی ایجاد نماید می توان بخشی از ظرفیت بالقوه این حوزه را به بالفعل تبدیل نمود.

 

تعاونی ها چه نقشی در تحقق شاخصه های اقتصاد مقاومتی دارند.

یکی از مهم ترین مواردی که همواره از سوی مقام معظم رهبری به آن تاکید شده است .فعال شده بخش تعاون و افزایش سهم این بخش در اقتصاد است.با توجه به درون زا بودن اقتصاد مقاومتی و نگاه به پتانسیل های درون و نقطه اشتراک آن با بخش تعاون که استفاده حداکثری از آحاد جامعه و تقویت منابع مردمی می باشد.می توان با توسعه کارآفرینی و فعال سازی تعاونی های کوچک و حمایت مالی و تامین سرمایه آولیه آنها توسط نهادهای دولتی در راستای اجرایی شدن واقعی اقتصاد مقاومتی قدم های موثری برداشت.

 

منبع:سایت تعاونی خاص ایران خودرو

 


نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست