چهارشنبه ۱ آذر ۹۶

  • تاریخ: ۲۰/۰۸/۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 21882
  • زمان:۱۲:۰۳

پیام پیدا و پنهان همسویی مخالفان!

IMG_20171029_180607

علیرغم وجود اظهارات متعدد و گاه متناقض کارشناسان اقتصادی -البته با دز مخالفت و تناقض بیشتر آگاهانه- در رابطه با رونق یا عدم رونق بازار مسکن پر از واحدهای خالی، اما برخی از همین کارشناسان تنها راه رونق بخشیدن به این بازار را تزریق تسهیلات مستمر و لاینقطع منابع مالی و اعتبارات از سوی دولت به بازار مسکن می‌دانند.

 

همسو اما نه مکفی با این دیدگاه، طی چند سال گذشته دولت اقدام به افزایش مبلغ تسهیلات از ۲۰ میلیون تا ۸۰ میلیون تومان البته در ازای سپرده‌گذاری متقاضیان کرد که با وجود گذشت چند سال از اتخاذ این تصمیم نه تنها رمقی به جان بازار متورم اما بی تحرک مسکن باز نگشت بلکه طول دوره رکود را طولانی ‌تر از عرف دوره‌های پیشین نیز نمود.
علاوه بر این، وزارت راه و شهرسازی با تغییر رویکرد افزایش مبلغ وام، خبر از پیشنهاد خود مبنی برافزایش دوره بازپرداخت تسهیلات پرداختی به سپرده‌گذاران جهت تشویق و ترغیب بیشتر متقاضیان به خرید مسکن و به تبع –حداقل- بازگشت خروج از رکود نه رونق این بازار داد که در وهله اول این پیشنهادبا مخالفت بانک متولی مسکن مواجه شد.
اما بعد از گذشت بیش از دو ماه از طرح اولین وعده درباره بهبود شرایط وام مسکن و انکار موضوع توسط بانک مسکن، حالا مشاور وزیر کار اعلام کرده است که پیشنهادهای وزارتخانه به بانک مرکزی ارائه شده و بانک مسکن نیز نامه نوشته تا اصلاحاتی در سه زمینه انجام دهد.
یکی از اصلاحات، افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم از ۱۲ سال به ۱۵ سال، کاهش نرخ سود از نه و نیم به هفت درصد و کاهش مدت سپرده‌گذاری از شش ماه به چهار ماه است. منظور از کاهش مدت سپرده گذاری به چهار ماه آن است که فرد متقاضی، بعد از چهار ماه، بتواند به اندازه مبلغ سپرده گذاری شده، وام دریافت کند و بعد از هشت ماه دوبرابر آن امتیاز وام داشته باشد.
فارغ از همه این موافقت‌ها و مخالفت که از طرف بانک یا مسولان، معاونان یا مشاوران وزارت راه و شهرسازی تاکنون مطرح گردیده بود در آخرین اظهارات در این رابطه بین بانک مخالف و پیشنهاد دهنده بهبود شرایط تسهیلات مسکن موافق یک همسویی مشترک مشاهده می‌شود که به نظر می‌رسد پیام آن مهمتر از همه اختلافات پیشین باشد.
یک پیام پیدا و روشن از همسویی میان دو مخالف این می‌تواند باشد که هم مبالغ و هم شرایط تسهیلات پیشین مسکن که رقم آن را با شرط یک سال سپرده گذاری به مبلغ ۸۰ میلیون تومان هم رسانده بودند دیگر جوابگوی خرید واحد مسکونی توسط متقاضی مسکن نیست و این اذعان به عدم رونق مسکن با شرایط گذشته و استمرار رکود فعلی در بازار مسکن تلقی خواهد شد.
پیام پنهان و ناپیدای همسویی دو نهاد موثر در رونق یا عدم رونق مسکن نیز در این رابطه به نظر می‌رسد این باشد که قیمت مسکن در مقطع فعلی و شرایط موجود برای متقاضیان واقعی واحد مسکونی حالا حالاها دست‌نایافتنی می‌نماید . آنها (مسئولان، معاونان و مشاوران حتی خود بانکداران) ادامه روند و روال امتحان پس داده «پرداخت تسهیلات با شرایط گذشته» را مرهمی التیام نابخش برای درمان زخم بازار عرضه و تقاضای مسکن تشخیص داده‌اند و برای برون رفت و نجات خویش از این بلای برخاسته از تصمیمات غیرکارشناسانه اقتصادی ‌ که دامن سیاسی‌شان را نیز آلوده می‌کند دست به دامن اشاعه و رسانه‌ای کردن تصمیمات جدید خلاقانه‌ای! شده‌اند که از آن جمله است؛ همسویی برای «بهبود شرایط تسهیلات مسکن» و انتشار مکرر آن در رسانه‌ها.
اما در صورتی که توفان –به زعم آقایان!-افزایش تسهیلات مسکن از ۲۰میلیون تا ۸۰ میلیون تومان نتواست زلفی از چهره پریشان بازار راکد و بی‌تحرک مسکن را بنوازد به نظر نمی‌رسد شمارش جوجه‌های بازخورد قابل انتظار گرفتن از این تصمیم(بهبود شرایط تسهیلات مسکن ) که البته هنوز مورد موافقت نهایی قرار نگرفته است، نیاز به در انتظار فرارسیدن پایان پاییز نشستن داشته باشد هر چند که فرصت یک ماهه‌ای بیشتر تا پایان پاییز باقی نمانده است!
سرمقاله/// شماره ۳۲۲ /// قادر نصیری ترزنق، مدیر مسئول پیام ساختمان


نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست