چهارشنبه ۱ آذر ۹۶

  • تاریخ: ۲۸/۰۷/۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 21594
  • زمان:۲۰:۱۰

کمیته ای که اخلاق ورزشی ندارد/ تراکتور زانو نخواهد زد

جهانبخش-احمدیان.-آذرقلم-300x300

اخلاق ورزشی، اصطلاحی که اکثریت مردم ما با آن آشنایی دارند و ربطی هم به ورزشکار بودن افراد ندارد، در هر مقام و موقعیت از کوچک و بزرگ این اصطلاح را یاد گرفته و بکار می برند. شاید این اصطلاح که در ادبیات عامه ما جای گرفته است، برگرفته […]

یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان 

اخلاق ورزشی، اصطلاحی که اکثریت مردم ما با آن آشنایی دارند و ربطی هم به ورزشکار بودن افراد ندارد، در هر مقام و موقعیت از کوچک و بزرگ این اصطلاح را یاد گرفته و بکار می برند. شاید این اصطلاح که در ادبیات عامه ما جای گرفته است، برگرفته از روح ورزشکاری و پهلوانی اعصار گذشته و منش و رفتار پهلوانان و قهرمانان این مرز و بوم است. تختی، پوریای ولی و هزاران پهلوان و قهرمان بی نام و نشانی که امروز شاید تنها پلاک و یادی از آنها باقی مانده است، پیشقراولان اخلاق ورزشی و جوانمردی در این کشور بوده اند. مکتب اخلاقی منحصر به فردی که با الهام از آموزه های ملی و دینی، دستگیر افتادگان و یاری رسان مستعضفان بود.
دو ماه محرومیت سر یک شوخی بچه گانه در رختکن خودی و به دور از انظار عمومی، ظلم در حق هواداران میلیونی تراکتورسازی است. در اشتباه بودن کار مهدی کیانی، فارغ از عمد یا سهوی بودن آن، شکی نیست و به قول معروف شوخی بدی انجام داده است، ولی در هر حال تنها یک شوخی بوده و این رأی دوماه محرومیت برای ایشان به دور از انصاف و اخلاق ورزشی است که شرحش در بالا آمد.
تراکتور محروم از همه جا، بدون بازیکن، بدون حمایتهای دولتی که منحصرا در اختیار سرخابی تهران هستند، افتاده ای بیش نیست. هر ضربه و محرومیتی بر پیکر این افتاده، ناجوانمردانه و به دور از اخلاق ورزشی است.
کمیته اخلاق ما بایستی فارغ از وظیفه خود و سوابق بازی این بازیکن به عنوان بازیکنی بدون حاشیه در تمام ادوار لیگ برتر، وضعیت تراکتور در این دو فصل را هم در نظر می گرفت. تراکتوری که محروم از جذب بازیکن است و با بحران شدید کمبود بازیکن روبرو است، از دست دادن کاپیتانش به مدت دو ماه را چطور تحمل خواهد؟ حتی فراتر از این مسئله، میلیونها هوادار تراکتور را نیز در نظر می گرفتند که با این تیم زندگی می کنند. نقش باشگاه تراکتور به عنوان مؤلفه ای تأثیرگذار در ایجاد شور و نشاط اجتماعی بر هیچ کس پوشیده نیست. حال که فیفا و ارکان انضباطی آن به واسطه سوء مدیریت برخی ها، شدیدترین محرومیت را در حق تراکتور اعمال کرده اند، محرومیت کاپیتان این تیم به مدت دو ماه آن هم از سوی یک نهاد داخلی، نمکی بر زخم این روزهای تراکتور است. یا به قول معروف به دور از اخلاق ورزشی ما ایرانیها است که افتاده را بزنیم!
این محرومیت کاپیتان تراکتور در حالی اعلام و اعمال می شود که رئیس کمیته اخلاق از برخورد شدید با بازیکنان قلیانی و دخانی می گوید. با وجود عکس و فیلم هایی از صرف قلیان بازیکنان لیگ برتری، تا به امروز هیچ اقدام عملی در برخورد با این ناهنجاری انجام نداده اند. یا شاید هم اخلاق ورزشی این کمیته ایجاب می کند که در مماشات با بازیکنان تهرانی و پرسپولیسی باشند. شاید هم آن لابی گر معروف در فدراسیون فوتبال، اجازه چنین برخوردی به کمیته اخلاق نمی دهد که در این صورت هم استقلال این کمیته زیر سوال می رود.
در هر صورت ممکن، بایستی نگاه کمیته به بازیکنان لیگ برتری و حواشی بازیکنان آن یکسان باشد! اگر چنین باشد جایگاه و اهمیت کمیته اخلاق حفظ خواهد شد، و گرنه هر تخلفی که با چشم پوشی و سفارش و لابی بخشیده شود، دود آن بیش از همه در چشم خود کمیته اخلاق خواهد رفت.


نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست