چهارشنبه ۱ آذر ۹۶

  • تاریخ: ۲۴/۰۷/۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 21540
  • زمان:۰۵:۴۹

یک بام و دو هوای فدراسیون فوتبال در برخورد با رفتارهای غیرورزشی/ محرومیت برای تراکتور، سکوت برای سرخابی ها

جهانبخش-احمدیان.-آذرقلم-300x300

برخورد دوگانه با هنجارشکنی بازیکنان تیم ها، نزد کمیته اخلاق قابل هضم نیست. اگر قانون نظرش تعلیق و محرومیت هر رفتار غیر ورزشی و غیر اخلاقی از سوی شاغلان لیگ برتر اعم از بازیکن و مربی و مدیر عامل و… است، نبایستی فرقی

میان بازیکن تراکتور و پیکان با بازیکن متخلف پرسپولیس باشد.

یادداشت ورزشی: جهانبخش احمدیان
آذرقلم: سرعت عمل کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال کشور در حوزه برخورد با رفتارهای غیر ورزشی و هنجارشکنی اهالی فوتبال ستودنی است. هر حرکت غیر ورزشی کلیه عواملی که با فوتبال سر و کار دارند، از رئیس فدراسیون بگیرید تا کوچکترین رکن باشگاهها، زیر نظر و رصد این کمیته قرار دارد.
طبق ماده ۱ آیین نامه اخلاق فدراسیون فوتبال، سالم سازی محیط ورزش فوتبال، اولین هدف و اولویت کاری این کمیته است.
اساس فعالیت این کمیته و نحوه ورود آن به حواشی غیرورزشی نیز طبق آیین نامه رسیدگی آن، گزارشات مراجع و شکایتهای خصوصی و یا مشاهده وقوع رفتارهای غیر ورزشی و نهایتا به ابتکار خود کمیته است که می تواند رسیدگی به یک موضوع را آغاز کند.
ماده ۲۰ آیین نامه اخلاق فدراسیون فوتبال، صلاحیت قانونی کمیته اخلاق را در رسیدگی به حواشی و رفتارهای غیر ورزشی را بیان می می کند. « به رفتارهای غیر قانونی ،غیر اخلاقی ، غیر اصولی و رفتارهای غیر متعارف که به تمامیت و اعتبار فوتبال لطمه وارد می کند، همچنین رفتارهای غیر اخلاقی که یا داخل زمین فوتبال بوده اما در خارج از زمین برای آن توافق می شو د و یا مواردی که ارتباطی کمی با داخل زمین دارد در کمیته اخلاق رسیدگی می شود.
دو ماه پیش، درگیری بین فرزاد حاتمی و امیر حسین صادقی در محیطی عمومی موجب ورود این کمیته به جریان شده و دستور محرومیت موقت آنها تا اطلاع ثانوی صادر شد. مطمئنا اساس وورد کمیته اخلاق به این مسئله، گزارشات مردمی و مراجع ناظر بر این درگیری بود که فی الفور به اجرای قانون مبادرت ورزیدند.

همین چند وقت پیش عکسی از بازیکنان پرسپولیس در فضای مجازی منتشر شد که بازیکنان این تیم در انظار عمومی در حال صرف قلیان بودند که با عدم ورود این کمیته و فتوشاپی خواندن عکس، ماجرا فیصله پیدا کرد.
دو سه روز پیش یک شوخی بچه گانه در رختکن تیم تراکتورسازی، منجر به مصدومیت جزئی یک از بازیکنان تیم تراکتور شد که با شانتاژ رسانه های زرد پایتخت تبدیل به بحث اول فوتبال کشور شد. جریانی که جز عوامل تیم کسی از آن خبر نداشت. نه گزارش مرجعی بود و نه شکایتی و ماجرا هم همانجا ختم به خیر شد و این دو بازیکن فارغ از این جنجال رسانه ای، با رد هر گونه درگیری و عناوین مجرمانه ای که رسانه های زرد ساخته و پرداخته بودند، به تمرین و بازی خود پرداختند. کمیته اخلاق هم با ورود به این جریان، دستور موقت محرومیت تا اطلاع ثانوی را برای این بازیکنان صادر کرد.
دیروز فیلمی از صرف قلیان بازیکن مطرح پرسپولیس در فضای رسانه ای کشور منتشر شد، البته بماند که رسانه های زرد پایتخت اصلا به رویشان نیاوردند که چنین اتفاقی افتاده است. مصرف دخانیات، آن هم در انظار عمومی از سوی بازیکنی که قرار است الگوی جوانان تهرانی باشد، نه تنها محرومیتی به دنبال نداشت، بلکه سکوت مدیران باشگاه و فدراسیون و مهمتر از همه اینها کمیته اخلاق را به همراه داشت. محسن مسلمانی که تا همین چند وقت پیش از تمرینات فشرده بدنسازی تیم گلایه می کرد، گویا به دلیل مصرف قلیان، نفسش بند می آمده است و ایراد کار را سختگیری مربی بدنساز می دانست!

این برخورد دوگانه با هنجارشکنی بازیکنان تیم ها، نزد کمیته اخلاق قابل هضم نیست. اگر قانون نظرش تعلیق و محرومیت هر رفتار غیر ورزشی و غیر اخلاقی از سوی شاغلان لیگ برتر اعم از بازیکن و مربی و مدیر عامل و… است، نبایستی فرقی میان بازیکن تراکتور و پیکان با بازیکن متخلف پرسپولیس باشد.
چطور برای یک درگیری ساده و یا یک شوخی که منجر به مصدومیت شده است، قرار فوری محرومیت صادر می شود، ولی برای رفتار غیر ورزشی و دود و دم بازی، بازیکن پرسپولیس آب از آب تکان نمی خورد؟!
البته این برخوردهای سلیقه ای فقط مختص کمیته محترم اخلاق نیست، کمیته انظباطی فدراسیون نیز چنین سیاستی را در قبال تیم های شهرستانی و پایتخت اجرا می کند. کافیست تنها نگاهی به تخلفات تیم ها و هوادارانشان و محرومیت های آنها بیاندازید تا عمق فاجعه ای به نام ( تبعیض ) و ( دوقطبی سازی ) را متوجه شوید. شاید دلیل این برخورد تبعیض آمیز، فرق بین تهرانی و شهرستانی باشد، یا نفوذ پایتختی ها در فدراسیون و ارکان آن که ماهیت عدالت محوری این کمیته ها را زیر سوال می برند!
در هر حال امیدواریم ارکان انظباطی و قضایی فدراسیون، با تجدید نظر در سیاست خود، تیم های لیگ برتری و بازیکنان آن را هم تراز و یکسان ببینند و در راستای اعتلای روح ورزش و جوانمردی، قاطعانه در برابر تمامی رفتارهای غیر ورزشی و هنجار شکنی عوامل فوتبالی کشور باشند تا بدین وسیله هر گونه شائبه تبعیض و اعمال نفوذ سرخابی ها در فدراسیون و ارکانش بی معنی باشد.


نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست