چهارشنبه ۱ آذر ۹۶

  • تاریخ: ۱۸/۰۸/۱۳۹۵
  • شناسه خبر: 17502
  • زمان:۰۸:۴۶

یک تیر و چند نشان جوان کوثری در حوزه اقتصاد مقاومتی

img_3302-jpg111

مجتبی عاطفی، جوان خوش فکر و کارآفرینی است که در روستای قره قشلاق کوثر با احیای مشاغل چندگانه تعاریف متفاوتی را از حوز‌ه اقتصاد مقاومتی بیان کرده است.

به گزارش خلخال زر به نقل از کوثر خبر ، مجتبی عاطفی جوان کوثری است که از روی علاقه برای خود شغل های دامداری، دامپروری، زنبور داری، باغداری را برگزیده است.

وی اهل روستای قره قشلاق شهرستان کوثر (در حاشیه جاده اردبیل – گیوی) است که با همکاری و مشارکت خانواده خود چندین شغل را در عرصه های چندگانه در راستای احقاق اقتصاد مقاومتی مدیریت می کند.

در گفتگوی زیر بیشتر با مجتبی آشنا خواهیم شد.

-جرقه خلاقیت و کارآفرینی در عرصه های چندگانه اقتصاد مقاومتی از چه‌زمانی در شما زده شد؟

عاطفی: اشتغال در زمینه دامداری و کشاورزی در روستای قره قشلاق که در حاشیه شهر گیوی قرار دارد امری بدیهی است؛ چرا که پشت میز نشینی که برای هر کس نیست، بنا بر این با پشتکارم فعالیت در عرصه های چندگانه را با هدف توسعه، اشتغالزایی و همچنین کسب درآمد از دوران نونهالی پیگیری کردم و هم اکنون فرد موفقی در حیطه شغلی خودم هستم.

-کار را چطور آغاز کردید؟

عاطفی: بنده با آورده نقدی خودم کم و بیش در همه عرصه های کشاورزی و دامداری فعالیت داشتم و با اخذ تسهیلات بانکی از بسیج سازندگی سپاه کوثر نیز زنبورداری خود را ارتقا داده ام و هم اکنون با مشارکت خانواده ام این عرصه ها را مدیریت می کنیم.

-به چند شغل در روستا پرداخته اید؟

عاطفی: دامداری، دامپروری، زنبور داری، باغداری و کشت مزارع گندم و … از جمله مشاغلی است که بنده با همکاری خانواده در آنها فعالیت دارم و شغل اصلی من نیز همین فعالیت ها محسوب می شود؛ البته در کنار این فعالیت ها در فصل برداشت گندم نیز درو کردن گندم با دستگاه را انجام می دهم.

-زمانی که کار خود را آغاز کردید چقدر سرمایه داشتید؟

عاطفی: همانطور که اشاره کردم با آورده نقدی خودم همه مشاغل فوق الذکر را راه اندازی کردم و هم اکنون به فکر توسعه متوازن همه این مشاغل هستم و اگر مسئولین از من حمایت کنند پرورش ماهی گرم آبی و سرد آبی را نیز در باغ خودم که زیرساخت لازم نیز دارد، راه اندازی خواهم کرد.

-آیا تا کنون از نهاد و اداره ای تسهیلات بانکی اخذ کرده اید؟

عاطفی: بنده فقط از بسیج سازندگی به میزان ۱۵ میلیون تومان وام تسهیلات اقتصاد مقاومتی دریافت کرده ام که در صورت حمایت این نهاد مردمی به دیگر مشاغل اقتصادی نیز خواهم پرداخت.

-چرا نوع فعالیت شما موفقیت‌آمیز بوده است؟

عاطفی: هر شغل و فعالیتی نیازمند زمان و البته پشتکار دارد؛ اگر پشت میز هم بنشینید اگر خلاق نباشید و پشتکار نداشته باشید قطعاً کسب و کارتان را به دلیل یکنواختی از دست خواهید داد، پشتکار رمز موفقیت من بوده و است بطوری که در شبانه روز فقط ۴ ساعت را برای استراحت کردن بر می گزینم.

-میزان اشتغالزایی شما چه میزان بوده است؟

عاطفی: همه اهل خانواده در این دهکده اقتصادی شاغل هستند؛ ۱۵ الی ۲۰ نفر مستقیم و ۵۰ نفر غیر مستقیم در عرصه های این جانب مشغول به کارند.

-برنامه آینده شما چیست؟

عاطفی: ارتقا و توسعه همه عرصه ها و همچنین اشتغالزایی برای جوانان روستایی و شهرستان از جمله یکی از اهداف من است که امیدوارم مسئولین نیز با حمایت های مادی و معنوی خود بنده را برای احیای امر اقتصاد مقاومتی یاری کنند.

دیگر هدف بنده پرورش ماهی در کنار عرصه های چندگانه ام است که به حول قوه الهی این اقدام را در چند روز آتی انجام خواهم داد.

-توصیه شما به جوانان چیست؟

عاطفی: جوانان و فارغ التحصیلان در رشته کشاورزی نباید منتظر استخدام و پشت میز نشینی باشند، بلکه باید با آموزش و پشتکار و توکل بر خدا در این عرصه فعالیت کنند و مطمئن باشند که در صورت کار و تلاش در رشته کشاورزی و خدمت به کشور نتایج مطلوبی به دست خواهند آورد.

– حرف آخر

عاطفی: امیدارم همه اقشار جامعه بخصوص جوانان در این فضای ناامن شغلی آستین های خود را بالا بزنند و به شغل کشاورزی ولی با اصول و تدبیر بپردازند؛ من با هیچ این عرصه ها را آغاز کردم ولی هم اکنون سرمایه کلانی را در دست دارم.

به گزارش کوثرخبر، نیازسنجی بازار برای ورود به عرصه کار و تولید یکی از نیازای اساسی آغاز هر فعالیتی است؛ بررسی دقیق نیازهای کشور و داشتن تفکری خلاق می‌تواند از هر فردی یک تولید کننده موفق بسازد؛ تولید کننده‌ای که می‌تواند کمک حال دولت در مسیر رونق اقتصادی کشور باشد.

با توجه به دشواری‌های موجود در مسیر خوداشتغالی در همه عرصه ها، کمک‌ها و اعتبارات موسسات و ارگان‌های دولتی برای آغاز کار واحدهای تولیدی و تسهیل روند اداری و تغییر نگرش جامعه به فرهنگ حمایت از تولید داخلی می‌تواند مسیر حرکت جوانان و علاقمندان را در این مسیر هموارتر کرده تا شاهد ایجاد واحدهای تولیدی بیشتری در استان و کشور باشیم.

میلاد عسگری

تصاویر تکمیلی:
یک تیر و چند نشان جوان کوثری در حوزه اقتصاد مقاومتی
یک تیر و چند نشان جوان کوثری در حوزه اقتصاد مقاومتی
یک تیر و چند نشان جوان کوثری در حوزه اقتصاد مقاومتی
یک تیر و چند نشان جوان کوثری در حوزه اقتصاد مقاومتی
یک تیر و چند نشان جوان کوثری در حوزه اقتصاد مقاومتی
یک تیر و چند نشان جوان کوثری در حوزه اقتصاد مقاومتی
برچسب‌ها:


نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست